Vzdělávací systém ve světě

education-300x219Dnes jsme s kolegy na obědě řešili vzdělávací systém ve světě a dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí. Řešili jsme převážně univerzitní vzdělání, nižší stupně jsme moc nerozebírali.

Kanada a USA

Většina místních si vystačí převážně se středoškolským vzděláním a když jdou studovat na univerzitu, tak končí po bakaláři. Je to zvláštní, ale s magisterským vzděláním jste pro firmy prý až příliš kvalifikovaní a paradoxně tak máte horší vyhlídky na pracovním trhu. Někteří prý dokonce záměrně neuvádějí magisterské vzdělání, aby snáze sehnali práci. Magistra tu z místních tedy nedělá téměř nikdo. Řekl bych že tak 90% studentů z magisterského programu tvoří zahraniční studenti.

Velká část těchto zahraničních studentů se chce přestěhovat do Kanady a nebo USA, sehnat si tu práci a žít tady. Studují tu převážně proto, že tady v Kanadě a v USA firmy neuznávají jiné vzdělání, než místní. Pokud již někdo má magisterské vzdělání ze své země, studuje tady PhD. a nebo znovu místního magistra. Někteří dokonce začnou studovat PhD. a po nějaké době si to změní na magistra, protože je to vyjde levněji a stihnout tak dostudovat dříve.

Vzdělávání v Indii

india Na oběd s námi šla i kolegyně Mina z Indie a tak jsme toho využili a zeptali jsme se jí, jak je možné, že IT průmysl je v Indii na tak vysoké úrovni. Velice mě překvapilo jak komplexní vzdělávací systém v Indii mají. A také je zajímavé, jak obrovský důraz kladou na matematiku. Prý nesmí na žádné úrovni školství používat kalkulačku, vše musí počítat z hlavy!

Také mají školy rozdělené do mnohem více úrovní než my. Nepamatuji si přesně na kolik, ale tuším že jich bylo asi 5. A prakticky na všech úrovních je povinná matematika. Dokonce i lidé, kteří studují obory nesouvisející s matematikou, studují i matematiku. Miny bratr studoval matematiku a biologii. Ale když chcete studovat literaturu či historii, tak vám prý další matematiku odpustí 🙂

Matematika je v Indii na takové úrovni, že se prý učí integrály a derivace zhruba tak ve 12 letech. Ve 12 letech! To je látka, která se u nás bere na lepších průmyslovkách ve 3. nebo 4. ročníku, na horších se nebere vůbec! Podobná situace je i u gymnázií, i když tam by měla převažovat ta gymnázia, která tuto látku proberou. Ale probírají se tam jen naprosté základy, podrobněji se limita, derivace a integrály berou až na vysoké škole. Tedy na technicky zaměřené vysoké škole.

V Indii vláda také velice aktivně podporuje IT. Dívky dostávají od vlády zdarma notebook (prý Lenovo) a kolo po dosažení určité úrovně vzdělání. Chlapci samozřejmě nejsou diskriminováni a dostanou notebook a kolo taky, ale musí si počkat o dvě úrovně výš 🙂 Vláda takto podporuje vzdělávání dívek, které v minulosti v Indii nemělo příliš velkou tradici.

1 komentář u „Vzdělávací systém ve světě

  1. Pingback: Polytechnique de Montreal | Klinkiho blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.